Čas na třezalku

První letní dny, kdy je Slunce nejsilnější, energie v přírodě vrcholí. Ideální chvíle vyrazit do přírody a porozhlédnout se po třezalce.

Najdeme ji na okrajích lesů, zdivočelých loukách, vykácených mýtinách, mladých školkách. Že jsme našli správně, nám napoví její majestátný vzrůst. Ten může dosahovat až kolem 70 cm. A také její krásné žluté drobné květy. Když se na ně podíváme proti sluníčku, jakoby byly dírkované. To jsou však žlázky naplněné olejem.

Další důležitý ukazatel, že se opravdu kocháme třezalkou je, že když kvítek rozemneme mezi prsty, tak pustí krásný červený pigment. Odtud pramení třezalčiny lidové názvy jako je „krev sv. Jana“ nebo „krevníček“.

Proč třezalka?

Chvilku jsem přemýšlela, kdy jsem se s láskou, ano, láska je další lidové pojmenování, tedy kdy jsem se s láskou setkala poprvé. A vzpomněla jsem si. Bylo to na masérském kurzu, kde jsme se učili čínské techniky jako je baňkování či masáž Guasha destičkou. A tehny nám pan terapeut vřele doporučoval třezalkový olej jako top mezi oleji.

Nádherný červený olej, se kterým se moc hezky pracovalo.

A bylo to. Láska na první dotek!

Čemu člověk nevěnuje pozornost, to ani jeho oči nevidí. Alespoň tak jsem to měla já, když jsem se po třezalce začala pídit. Zjistila jsem totiž, že roste všude kolem mne. Doslova. Jen pár kroků od domu. A tak věřím, že to máte možná podobně ne-li stejně 🙂

Využití v lidovém léčitelství

Teď k tomu nejdůležitějšímu. To jest možnosti využití. Uvádím zde základní účinky z herbáře Janči a Zentricha:

 

 • bylinou č. 1 při úzkostech, neklidu, psychickém napětí
 • antibiotické účinky
 • protizánětlivé účinky – zejména trávicí a vylučovací soustavy
 • čištění krve – podpora látkové výměny
 • podpora při ekzémech
 • zmírňování otoků
Nejčastěji se užívá formou bylinného čaje. Můžeme jím, čajem nebo olejem, též potírat kůži, ale pozor na sluníčko! Viz níže ve výčtu, kdy není třezalka ideální.

Tip:
My část nasušené třezalky mixujeme na jemný prášek a ten si pak v pytlíčku dáváme do koupele v zimním období.

Čajová směs KLIDNÁ MYSL

 Jako učitelka jsem velmi oceňovala bylinky, které dokáží pomoci se sklidněním 🙂 Rozumějte mně samotné.

Vytvořila jsem si proto čajovou směs, které říkám KLIDNÁ MYSL. Patří do ní kromě třezalky ještě levadnule a dobromysl. Poměr neurčitý, každý rok trochu jiný.

Ráda jím obdarovávám, protože věřím, že v dnešní době občas potřebuje svůj šálek KLIDNÉ MYSLI skoro každý…

Kdy není třezalka ideální

 Upřímně, já se snažím především naslouchat svému tělu, co chce, potřebuje. Důvěřuji mu. A myslím, že takto by měl konat každý z nás. Nicméně. Co si budeme povídat. Nic není černé nebo bílé. Proto mám potřebu sem připsat i situace, při kterých není užívání třezalky vhodné. Nebo bychom měli být minimálně obezřetní:
 
 • těžké formy cukrovky
 • velmi nízký tlak
 • pylové alergie
 • nekombinovat s antidepresivy
 • nepotírat se před vystavením slunci – fototoxické účinky – v létě není třezalkový olej vhodný, proto jej v létě vyrábím, ale užívám až od podzimu do brzkého jara
 • může tlumit účinky některých léků – například orální antikoncepci
To vše může platit. Nicméně připomínám, že se bylinky musí střídat a neužívat dlouhé týdny a měsíce v kuse. Všeho s mírou. A hlavně účelově… Pijeme po šálcích, ne po litrech.
 Čarovník, děravec, krev sv. Jana, krevníček, láska, lubovník, potratnice, psotníkové koření, svatojánské koření, třesavice, zvonečky,… Různé názvy pro jedinnou rostlinku. Třezalku. Jak píše Maria Treben.
 

Nuže, téma jsem zajisté nevyčerpala, což ani nebyl můj záměr. Kéž je tento článek pro Vás inspirací vydat se do přírody v těchto horkých dnech a objevit bylinu, jíž jsou přisuzovány magické vlastnosti, a která je podle křesťanských i slovanských tradic symbolem vrcholu léta, ohně života, krví naší matičky země, ze které jsme všichni zrozeni jako jedna velká rodina!

S láskou Nikol

Nikol Bartošová

WELLNESS SPECIALISTKA

Vítejte na mých stránkách, kde se s Vámi ráda podělím o moji cestu ke zdravému tělu a spokojené duši.

Najdete zde pouze mou vlastní zkušenost, kterou se můžete nechat inspirovat a obohatit.

Facebook
Mé služby pro Vás

Masáže